www.ujszeged.hu
2026. Nap hava (Június) 10.-e - Bács, Bacsó, Margit, Gréta neve napja.      Nevenapra / Születésnapra magyar köszöntés


Mátyás Szabolcs - Illik tudnom, mert magyar vagyok (PFD - 1.2 MB)

Hírlevél

e-mailcím:


Hírlevéltár
(korábbi hírlevelek)


A Magyar Királyság domborzati terképe
(A terkép rákattintva nagyítható)

Akiben csordogál egy csöppnyi magyar vér, illő, hogy megismerje Thuróczy János: A Magyarok Krónikája művét.
A képre kattintva meghallgathatja.
Hallgassa hát mindenki saját értelme, hite és azonosságtudata szerint!

Újszeged logo

Kenderfonó

Sajnálja a Fidesz a kendergyár épületét

Tiltakozik a Fidesz és a Szögedi Védegylet a szegedi kendergyár épületének bontása ellen, amit a múlt hét végén kezdett meg a beruházó.

Az elmúlt hét végén elkezdték bontani a volt kendergyár egyik épületének tetőcserepeit. Az Első Magyar Kenderfonó Zrt. már márciusban elköltözött az épületből, a múzeum raktára februárban hagyta el az ingatlant. Az Árkád bevásárlóközpont a gyár helyén 2010 októberére készülhet el, a végső határidő 2011 tavasza.

A Fidesz és a Szögedi Védegylet tegnap sajtótájékoztatót tartott az ingatlan előtt, a bontás ellen tiltakoztak. Gyimesi László, a Fidesz szegedi elnöke közölte: a városvezetők hibáztak, amikor úgy adtak engedélyt a bontásra, hogy nem biztosították a több mint százéves, ipartörténeti jelentőségű gyárépület túlélését. „Szeged értékeinek megsemmisítését a Fidesz nem támogatja".

Annak érdekében, hogy megmaradjon az ingatlan ipari-műemléki jellege, a Szögedi Védegylet hónapokkal ezelőtt felvette a kapcsolatot az a beruházó ECE Projektmanagement Budapest Kft.-vel.

A sajtótájékoztatón elmondták: a cég vezetésétől ígéreteket kaptak a megbeszélésekre, de ezekre nem került sor, az épület bontása azonban elkezdődött – közölte Szabó László fideszes önkormányzati képviselő, a Szögedi Védegylet elnöke. A képviselők azt szeretnék, hogy a cég úgy járjon el Szegeden, ahogy Braunschweigben vagy Brnóban tette, ahol az épített örökség értékeit megőrizte a bevásárlóközpont. A braunschweigi áruházhoz például az eredeti tervek alapján újjáépítették egy II. világháborúban lebombázott épület homlokzatát.

A fontos műemléki elemeket megtartják

Gyalay-Korpos Gyula, az ECE ügyvezetője elmondta: a bevásárlóközpont tervei többéves egyeztetés nyomán készültek el. Lapunkban korábban megírtuk: a tervezők az egykori kenderfonógyár műemléki szempontból fontos elemeit megtartották – eleget téve a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elvárásának. A téglahomlokzat értékes részei megmaradnak, felújítva visszaköszönnek majd a bevásárlóközpont falairól. Ez egyébként feltétele is volt az építkezésnek: a szegedi közgyűlés így hagyta jóvá. Az új épület előtt egy, a régi öntöttvas oszlopokból formált művészi alkotás áll majd, amelyet versenyen választanak ki. Néhány, a kenderfonóban használt gépet pedig kiállítanak a vásárlótérben. Az Árkád Londoni körútra néző homlokzatáról tervpályázaton döntöttek, a fő szempont az volt, mennyire illeszkedik a bevásárlóközpont a városi környezetbe és milyen igényes építészeti megoldásokat alkalmaznak az építészek. Gyalay-Korpos Gyula hozzátette: nem zárkóznak el, a szegedi civileknek több időpontot is javasoltak a találkozásra, ami nem az ő hibájukból hiúsult meg.

forrás: delmagyar.hu

Az eredeti cikk itt olvasható >>

 

Ha Isten velünk, ki ellenünk?

Churchill, Hitler és a szükségtelen háború

Juhász Antal: A szegedi táj vonzásában

Tömörkény István: Hétről hétre

Gyilkos vagy humánus gazdaság

A magyar szürkemarha

Globalizációs végjáték

Cukor Blues

Polner Zoltán: Csillagok tornácán

Az Adriától Amerikáig

Bogár László : Bokros újratöltve

Péter László: Árvízi emlékek Szegeden

Wolf Schenke - A sárgák háborúja

Péter László: A város cselédje

A leves hazudik

Oláh Miklós: A Csillagépület

Földbeszántott keserűség avagy az utolsó barázda

Ehető virágok

Aki Európából (is) látta Magyarországot...

Monostori László: Szeged könyvkereskedése és könyvterjesztése 1835-1998